കോലിയെ പ്രകോപിപ്പിച്ചാല്‍ പണികിട്ടും; ഓസിസ് ടീമിന് ഹസ്സിയുടെ മുന്നറിയിപ്പ്

സിഡ്‌നി: ഇന്ത്യയില്‍ ക്രിക്കറ്റ് പരമ്പരയ്‌ക്കൊരുങ്ങുന്ന ഓസ്‌ട്രേലിയന്‍ ടീമിന് മുന്‍ താരം മൈക്കല്‍ ഹസിയുടെ മുന്നറിയിപ്പ്. എതിരാളികള്‍ക്കു മേല്‍ ആധിപത്യം സ്ഥാപിക്കാനായി എതിര്‍ ടീമംഗങ്ങളെ ചീത്ത പറയുന്ന (സ്ലഡ്ജിങ്) ഓസീസ് ടീമിന്റെ രീതി വിരാട് കോലിക്കും സംഘത്തിനുമെതിരെ പുറത്തെടുക്കരുതെന്നാണ് ഹസിയുടെ മുന്നറിയിപ്പ്. അത് ചിലപ്പോള്‍ തിരിച്ചു കൊത്തുമെന്നും ഹസി പറയുന്നു. ”എല്ലാ തരത്തിലും ഒരു തികഞ്ഞ പ്രതിയോഗിയാണ് വിരാട് കോലി. ഓസീസ് ടീമംഗങ്ങള്‍ സ്ലഡ്ജ് ചെയ്താല്‍ അതു കോലിക്ക് കൂടുതല്‍ കരുത്ത് പകരുന്നതിന് മാത്രമേ സഹായിക്കൂ” ഹസി ചൂണ്ടിക്കാട്ടി.
കളിക്കിടയിലുണ്ടാകുന്ന വാക്കുതര്‍ക്കം ആസ്വദിക്കുന്ന വ്യക്തിയാണ് കോലി. വാക്കുതര്‍ക്കത്തില്‍ ഉള്‍പ്പെടുന്നതും കോലിക്ക് ഇഷ്ടമുള്ള കാര്യമാണെന്നാണ് എന്റെ ധാരണ. അതുകൊണ്ടു തന്നെ കോലിക്കെതിരെ കളിക്കുന്നത് താനാണെങ്കില്‍ ഒരിക്കലും ഇന്ത്യന്‍ ക്യാപ്റ്റനെ ചീത്ത പറയാന്‍ നില്‍ക്കില്ലെന്നും ഹസി പറഞ്ഞു. സ്ലഡ്ജിങ്ങിനേക്കാള്‍ കോലിക്കും സംഘത്തിനുമെതിരെ കൃത്യമായ ആസൂത്രണത്തോടെ കളിക്കുകയാണ് വേണ്ടതെന്നും ഹസി വ്യക്തമാക്കി.
”കളിക്കളത്തിലെ കയ്യേറ്റങ്ങളോ തെറി വിളിയോ അല്ല ഒരു ടീം വിജയത്തിന്റെ മാനദണ്ഡം. തങ്ങളുടെ കഴിവ് വളരെ വൈദഗ്ദ്ധ്യത്തോടെ, സ്ഥിരതയോടെ ഉപയോഗിക്കുവര്‍ക്കു മാത്രമേ വ്യക്തമായ ആധിപത്യത്തോടെ വിജയിക്കാനാകൂ.” ഹസി കൂട്ടിച്ചേര്‍ത്തു.
ഓസ്‌ട്രേലിയക്കായി 79 ടെസ്റ്റ് കളിച്ച 41കാരനായ ഹസി 2013ലാണ് ക്രിക്കറ്റില്‍ നിന്ന് വിരമിക്കുന്നത്. അഞ്ചു ടെസ്‌റ്റോ അതിന് മുകളിലോ കളിച്ച ഓസ്‌ട്രേയിന്‍ ബാറ്റ്‌സ്മാന്‍മാരില്‍ ഏഷ്യന്‍ മണ്ണില്‍ ഏറ്റവും കൂടുതല്‍ ബാറ്റിങ് ശരാശരിയുള്ള താരമാണ് ഹസി. നാല് ടെസ്റ്റുകളടങ്ങിയ പരമ്പരയിലെ ആദ്യ ടെസ്റ്റ് ഫെബ്രുവരി 23ന് പുണെയിലാണ് ആരംഭിക്കുക.

SHARE

350 അഭിപ്രായങ്ങള്‍

 1. summer camp china

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nonetheless genuinely worth taking a appear, whoa did one particular discover about Mid East has got much more problerms too […]

 2. سكس مترجم

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless seriously really worth taking a look, whoa did 1 study about Mid East has got extra problerms also […]

 3. Samsung bulk

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nevertheless seriously worth taking a search, whoa did one particular learn about Mid East has got a lot more problerms at the same time […]

 4. سكس

  […]we like to honor many other online web-sites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out[…]

 5. سكس محارم

  […]we like to honor numerous other web web sites on the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out[…]

 6. Cryto curency

  […]check beneath, are some absolutely unrelated internet websites to ours, even so, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 7. yuridicheskie slovari

  […]although web sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we really feel they are actually really worth a go by way of, so possess a look[…]

 8. tabata training

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a appear, whoa did one particular study about Mid East has got far more problerms at the same time […]

 9. Silicone baking sheet

  […]we prefer to honor lots of other net sites around the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 10. Wild G-Spot Vibrator

  […]we prefer to honor many other web web sites around the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 11. drivers

  […]check beneath, are some completely unrelated internet websites to ours, having said that, they are most trustworthy sources that we use[…]

 12. wand massager

  […]we like to honor a lot of other internet web sites on the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 13. digital marketing

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nevertheless definitely worth taking a look, whoa did one understand about Mid East has got more problerms too […]

 14. pegging toys

  […]we prefer to honor a lot of other web web sites on the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 15. News

  […]check below, are some totally unrelated internet websites to ours, nonetheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 16. prayer

  […]Every after inside a while we opt for blogs that we study. Listed beneath would be the newest websites that we pick out […]

 17. psychic

  […]we prefer to honor many other world wide web websites around the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 18. psychic christopher golden

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nevertheless seriously worth taking a search, whoa did one study about Mid East has got far more problerms also […]

 19. payday

  […]that will be the end of this report. Here you will locate some web pages that we think you will enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 20. how to be illuminati

  […]we like to honor numerous other internet web-sites on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 21. Simeon Yahweh

  […]Every as soon as inside a whilst we decide on blogs that we read. Listed below would be the most recent internet sites that we select […]

 22. solgar

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated data, nevertheless truly really worth taking a look, whoa did a single find out about Mid East has got much more problerms also […]

 23. sex toy box

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated data, nevertheless actually worth taking a look, whoa did a single discover about Mid East has got extra problerms at the same time […]

 24. sensitizing gel

  […]we like to honor many other web internet sites on the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 25. miniclip games

  […]although sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we really feel they are really worth a go by, so have a look[…]

 26. penis rings

  […]that will be the end of this article. Here you’ll obtain some sites that we think you will enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 27. تبلیغ در گوگل ادوردز

  Superb site! I found it while browsing close to on Yahoo Information. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I have been striving for a while but I by no means look to get there! Cheers

 28. see this website

  […]that will be the finish of this report. Right here you will locate some internet sites that we feel you will value, just click the hyperlinks over[…]

 29. خرید طلا

  What is up it is me, I am also browsing this site on a normal foundation, this internet site is truly pleasant and the viewers are really sharing very good ideas.

 30. vpn ایفون

  Write much more, thats all I have to say. Actually, it would seem as though you relied on the online video to make your position. You naturally know what youre talking about, why waste your intelligence on just publishing films to your website when you…

 31. adult couples games

  […]although internet websites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they’re really really worth a go by way of, so possess a look[…]

 32. amber reviews adam and eve

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless truly worth taking a look, whoa did one particular master about Mid East has got extra problerms at the same time […]

 33. صندلی

  Hey! I know this is somewhat off matter but I was pondering if you knew the place I could get a captcha plugin for my comment type? I’m utilizing the same blog platform as yours and I’m getting difficulties obtaining 1? Many thanks a great deal!

 34. خرید کولر صنعتی

  Publish much more, thats all I have to say. Literally, it looks as however you relied on the movie to make your point. You certainly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting movies to your website when you could be pro…

 35. kinky toys

  […]we prefer to honor quite a few other world wide web internet sites on the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]

 36. vpn ایفون

  I do not know if it is just me or if possibly absolutely everyone else encountering difficulties with your site. It appears as if some of the created text within your posts are working off the screen. Can any individual else please comment and enable m…

 37. خرید دوربین مدار بسته

  Thanks for an additional informative world wide web web site. The area else could I get that variety of data created in this sort of an excellent technique?I have a enterprise that I’m just now running on, and I have been at the look outfor this kind o…

 38. خرید طلا

  Greetings from Colorado! I’m bored to loss of life at operate so I made a decision to browse your website on my iphone in the course of lunch break. I really like the details you offer right here and can not wait around to take a appear when I get hous…

 39. vpn ایفون

  Compose far more, thats all I have to say. Virtually, it would seem as even though you relied on the video clip to make your stage. You naturally know what youre chatting about, why squander your intelligence on just posting videos to your site when yo…

 40. خرید دوربین مدار بسته

  Write far more, thats all I have to say. Literally, it seems as although you relied on the movie to make your stage. You clearly know what youre talking about, why squander your intelligence on just publishing videos to your website when you could be p…

 41. خرید دوربین مدار بسته

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new feedback are added” checkbox and now each and every time a comment is added I get a few email messages with the identical remark. Is there any way you can get rid of me from that provider? Th…

 42. vpn ایفون

  My developer is trying to persuade me to shift to .web from PHP. I have always disliked the idea since of the fees. But he’s tryiong none the much less. I’ve been making use of Movable-type on a amount of internet sites for about a yr and am nervous ab…

 43. وی پی ن آیفون

  Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Seo? I’m making an attempt to get my site to rank for some qualified search phrases but I’m not seeing very very good gains. If you know of any make sure you share. Several thanks!

 44. خرید کولر صنعتی

  I totally love your site and discover a whole lot of your post’s to be precisely I’m seeking for. Does one particular offer visitor writers to create content material available for you? I wouldn’t head making a publish or elaborating on a handful of of…

 45. رفع ارور 1009

  Do you have a spam issue on this weblog I also am a blogger, and I was wanting to know your predicament we have produced some great processes and we are searching to swap strategies with other folks, be sure to shoot me an e-mail if intrigued.

 46. خرید vpn

  Fantastic blog! I located it although searching on Yahoo Information. Do you have any guidelines on how to get outlined in Yahoo Information? I’ve been trying for a although but I in no way appear to get there! Thank you

 47. خرید کولر صنعتی

  Hello would you brain stating which site platform you’re working with? I’m preparing to begin my possess site before long but I’m getting a tough time selecting in between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I request is due to the…

 48. خرید vpn

  Hey! I know this is relatively off matter but I was pondering if you understood where I could get a captcha plugin for my comment sort? I’m employing the identical blog system as yours and I’m getting difficulties discovering one particular? Many thank…

 49. تبلیغات در گوگل

  Great website! I identified it even though browsing all around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been making an attempt for a while but I never look to get there! Cheers

 50. خرید vpn

  We definitely enjoy your website and find almost all of your post’s to be what specifically I’m seeking for. Does a single supply guest writers to create material for you? I wouldn’t head producing a put up or elaborating on a lot of the subjects you c…

 51. تبلیغات در گوگل

  Fantastic site! I discovered it although surfing all around on Yahoo Information. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo Information? I have been striving for a although but I never look to get there! Cheers

 52. خرید vpn

  Thank you for some other wonderful write-up. The place else may possibly just any individual get that sort of info in this kind of an best means of creating? I’ve a presentation next week, and I am on the search for this kind of information.

 53. خرید کولر صنعتی

  Hey! I know this is considerably off matter but I was wondering if you realized exactly where I could get a captcha plugin for my comment sort? I’m making use of the exact same site system as yours and I’m having issues obtaining a single? Many thanks…

 54. تبلیغات در گوگل

  Hey there, I think your site may well be getting browser compatibility troubles. When I appear at your website in Safari, it looks fine but when opening in Web Explorer, it has some overlapping. I just wished to give you a fast heads up! Other then tha…

 55. خرید کریو

  Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated info, nevertheless really genuinely really worth using a search, whoa did one particular particular grasp about Mid East has got a whole lot a lot more problerms also

 56. تبلیغات در گوگل

  I totally love your site and discover a great deal of your post’s to be exactly I’m seeking for. Does 1 supply visitor writers to publish articles offered for you? I wouldn’t thoughts generating a submit or elaborating on a couple of of the topics you…

 57. خرید کولر صنعتی

  Hey, I feel your site may well be obtaining browser compatibility issues. When I look at your weblog in Chrome, it seems to be fantastic but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wished to give you a quick heads up! Other t…

 58. خرید vpn

  I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your web site. It seems as if some of the created textual content within your posts are operating off the screen. Can any individual else please comment and let me kno…

 59. خرید vpn

  Greetings from Florida! I’m bored to dying at work so I made a decision to examine out your site on my iphone in the course of lunch split. I appreciate the data you supply here and can not hold out to just take a look when I get home. I’m stunned at h…

 60. خرید vpn

  My developer is striving to persuade me to move to .web from PHP. I have constantly disliked the thought simply because of the fees. But he’s tryiong none the much less. I have been utilizing Movable-type on a quantity of websites for about a 12 months…

 61. تولید محتوا

  I’m really loving the concept/design of your internet website. Do you at any time run into any internet browser compatibility concerns? A little quantity of my blog audience have complained about my blog not working properly in Explorer but seems excel…

 62. خرید vpn

  Appreciating the time and hard work you put into your website and detailed information you offer. It is excellent to arrive across a site each as soon as in a while that is not the same unwelcome rehashed data. Great read! I have saved your site and I’…

 63. خرید vpn وی پی ان کریو

  Hi there! This is variety of off topic but I need some suggestions from an set up blog. Is it really hard to set up your very own blog? I’m not extremely techincal but I can figure things out pretty rapid. I’m considering about location up my possess b…

 64. وکیل

  Hello would you brain stating which weblog platform you are working with? I’m arranging to begin my possess weblog soon but I’m having a challenging time deciding among BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The explanation I request is because y…

 65. Hot Tube

  […]although websites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they may be truly worth a go by means of, so have a look[…]

 66. how to use vibrating ring

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nevertheless definitely really worth taking a look, whoa did one particular master about Mid East has got a lot more problerms as well […]

 67. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Read More Informations here|Here you will find 71537 more Informations|Informations on that Topic: pathramonline.com/archives/102281 […]

 68. adam and eve

  […]although internet websites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we feel they may be essentially really worth a go via, so have a look[…]

 69. web hosting

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nonetheless seriously really worth taking a appear, whoa did one particular discover about Mid East has got a lot more problerms too […]

 70. how to oral sex

  […]although websites we backlink to below are considerably not associated to ours, we really feel they’re basically really worth a go through, so have a look[…]

 71. Sextoys

  […]just beneath, are quite a few absolutely not connected web sites to ours, having said that, they are certainly worth going over[…]

 72. … [Trackback]

  […] Read More on|Read More|Read More Infos here|There you can find 50701 more Infos|Informations on that Topic: pathramonline.com/archives/102281 […]

 73. piala dunia 2018

  […]we prefer to honor several other world wide web web-sites around the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 74. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Find More Infos here|There you will find 96825 more Infos|Informations on that Topic: pathramonline.com/archives/102281 […]

 75. sasha grey pocket pussy

  […]we prefer to honor a lot of other net web pages around the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 76. Adam and Eve Vibrators

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless truly really worth taking a appear, whoa did a single learn about Mid East has got a lot more problerms also […]

 77. … [Trackback]

  […] Find More here|Find More|Find More Infos here|Here you can find 39097 additional Infos|Informations to that Topic: pathramonline.com/archives/102281 […]

 78. … [Trackback]

  […] Read More here|Read More|Read More Infos here|Here you can find 51117 more Infos|Informations on that Topic: pathramonline.com/archives/102281 […]