കോഹ്ലിയുടെ റെക്കോര്‍ഡ് തകര്‍ത്ത ഈ താരത്തെ അറിയുമോ..?

ഡബ്ലിന്‍: ഇന്ത്യന്‍ ക്രിക്കറ്റ് നായകന്‍ വിരാട് കൊഹ്‌ലിയുടെ റെക്കോര്‍ഡ് തകര്‍ത്ത് അഫ്ഗാനിസ്ഥാന്‍ താരം അഹമ്മദ് ഷെഹ്‌സാദ്. ഒരു ടി20 ടൂര്‍ണ്ണമെന്റില്‍ ഏറ്റവും അധികം അര്‍ധ സെഞ്ച്വറി നേടുന്ന താരം എന്ന റെക്കോര്‍ഡാണ് ഷെഹ്‌സാദ് സ്വന്തം പേരില്‍ കുറിച്ചത്. ഐസിസി അസോസിയേറ്റഡ് രാജ്യങ്ങളെ പങ്കെടുപ്പിച്ച് കൊണ്ട് നടക്കുന്ന ഡസേര്‍ട്ട് ടി20യിലാണ് ഷെഹ്‌സാദ് ഈ നേട്ടം സ്വന്തമാക്കിയത്. നേരത്തെ ടി20 ലോകകപ്പില്‍ മൂന്ന് അര്‍ധ സെഞ്ച്വറി നേടിയ കൊഹ്‌ലിയുടെ റെക്കോര്‍ഡാണ് ഇതോടെ ഷെഹ്‌സാദ് തകര്‍ത്തത്.
അയര്‍ലന്‍ഡിനെതിരെയും അര്‍ധ സെഞ്ച്വറി കണ്ടെത്തിയതോടെ ടൂര്‍ണ്ണമെന്റില്‍ ഷെഹ്‌സാദ് നേടുന്ന ഫിഫ്റ്റികളുടെ എണ്ണം നാലായി. അയര്‍ലന്‍ഡിനെതിരെ ഓപ്പണറായി ഇറങ്ങി പുറത്താകാതെ 52 റണ്‍സാണ് ഷെഹ്‌സാദ് നേടിയത്. 40 പന്തില്‍ ഒന്‍പത് ഫോറും ഒരു സിക്‌സും സഹിതമാണ് ഷെഹ്‌സാദിന്റെ ഇന്നിങ്‌സ്. ഷെഹ്‌സാദിന്റെ പ്രകടന മികവില്‍ അഫ്ഗാന്‍ പത്ത് വിക്കറ്റിന് അയര്‍ലന്‍ഡിനെ തോല്‍പിച്ചിരുന്നു.
ടോസ് നേടി ബാറ്റിങ് തെരഞ്ഞെടുത്ത അയര്‍ലന്‍ഡ് 13.2 ഓവറില്‍ 71 റണ്‍സിന് എല്ലാവരും പുറത്താകുകയായിരുന്നു. നാല് വിക്കറ്റ് വീഴ്ത്തിയ മുഹമ്മദ് നബിയാണ് അഫ്ഗാനായി തകര്‍പ്പന്‍ ബൗളിംഗ് പ്രകടനം കാഴ്ച്ചവെച്ചത്. മറുപടി ബാറ്റിംഗിന് ഇറങ്ങിയ അഫ്ഗാന്‍ വിക്കറ്റ് നഷ്ടപ്പെടാതെ വിജയലക്ഷ്യത്തിലെത്തുകയായിരുന്നു. ഷെഹ്‌സാദിനെ കൂടാതെ 17 റണ്‍സുമായി നവ്‌റോസ് മഗലും പുറത്താകാതെ നിന്നു.
നേരത്തെ ഒമാനെതിരെയും ഷെഹ്‌സാദ് അര്‍ധ സെഞ്ച്വറി നേടിയിരുന്നു. 80 റണ്‍സാണ് ഷെഹ്‌സാസ് കഴിഞ്ഞ മത്സരത്തില്‍ നേടിയത്. 60 പന്തില്‍ എട്ട് ഫോറും മൂന്ന് സിക്‌സും സഹിതമായിരുന്നു ഷെഹ്‌സാദിന്റെ ഇന്നിങ്‌സ്. ഷെഹ്‌സാദിന്റെ പ്രകടന മികവില്‍ അഫ്ഗാന്‍ എട്ട് വിക്കറ്റിന് ഒമാനെയും തകര്‍ത്തിരുന്നു. ടൂര്‍ണ്ണമെന്റില്‍ മികച്ച പ്രകടനം കാഴ്ച്ചവെച്ച ഷെഹ്‌സാദ് അഞ്ച് മത്സരങ്ങളില്‍ നിന്ന് അര്‍ധസെഞ്ച്വറികളുടെ മികവില്‍ മുന്നൂറോളം റണ്‍സ് നേടിയിരുന്നു.

SHARE

650 അഭിപ്രായങ്ങള്‍

 1. Bradley Derges

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless truly worth taking a look, whoa did one master about Mid East has got far more problerms at the same time […]

 2. AUTO TRADE

  […]very handful of internet websites that happen to be in depth below, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]

 3. lelo massager

  […]very couple of internet sites that happen to become in depth below, from our point of view are undoubtedly nicely really worth checking out[…]

 4. best building inspections

  […]we prefer to honor quite a few other internet websites on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 5. vibrator review

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless actually worth taking a search, whoa did 1 study about Mid East has got additional problerms at the same time […]

 6. Amber

  […]check below, are some entirely unrelated web sites to ours, nevertheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 7. daily news

  […]although websites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we feel they may be really worth a go by way of, so possess a look[…]

 8. satisfyer penguin

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless actually really worth taking a appear, whoa did a single master about Mid East has got extra problerms too […]

 9. prescription drug Atorvastatin

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated information, nevertheless seriously really worth taking a appear, whoa did a single master about Mid East has got a lot more problerms also […]

 10. best first sex toy

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless truly worth taking a search, whoa did one particular understand about Mid East has got additional problerms also […]

 11. A to Z

  […]check beneath, are some absolutely unrelated websites to ours, nevertheless, they are most trustworthy sources that we use[…]

 12. Indian hair

  […]very couple of websites that take place to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

 13. solaray

  […]although internet sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they’re truly worth a go by means of, so possess a look[…]

 14. Birka

  […]Every after in a although we decide on blogs that we read. Listed below would be the newest web sites that we select […]

 15. PHP Scripts

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated information, nonetheless seriously really worth taking a search, whoa did a single master about Mid East has got extra problerms at the same time […]

 16. sex toys whips

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nonetheless seriously really worth taking a search, whoa did one particular learn about Mid East has got far more problerms too […]

 17. …Click here for or more Information

  […] What host are you using? Can I am getting your associate link on your host? I want site loaded up as fast as yours lol[…]

 18. فیلترشکن

  Hi there! Do you know if they make any plugins to aid with Search engine optimization? I’m making an attempt to get my blog to rank for some targeted search phrases but I’m not observing really good gains. If you know of any remember to share. A lot of…

 19. Travelling

  […]Every after inside a even though we choose blogs that we read. Listed beneath are the most up-to-date websites that we decide on […]

 20. سیستم حفاظتی

  Greetings from Florida! I’m bored to loss of life at perform so I decided to examine out your site on my iphone during lunch split. I get pleasure from the data you provide right here and can not wait to get a search when I get home. I’m amazed at how…

 21. pocket pussy

  […]although web-sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they’re truly really worth a go as a result of, so have a look[…]

 22. vpn ایفون

  Hey there, I feel your internet site may well be having browser compatibility concerns. When I search at your site in Safari, it looks good but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just desired to give you a fast heads up! Othe…

 23. slim jack

  […]we prefer to honor quite a few other world-wide-web websites on the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 24. خرید کولر صنعتی

  Hiya! Quick question that is completely off matter. Do you know how to make your website cellular helpful? My internet site looks bizarre when viewing from my apple apple iphone. I’m trying to find a topic or plugin that may be capable to proper this c…

 25. vpn ایفون

  Does your internet site have a contact website page? I’m having a challenging time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I have got some imaginative tips for your weblog you may well be interested in hearing. Both way, wonderful site and I…

 26. تبلیغ در گوگل ادوردز

  I’m actually taking pleasure in the layout and structure of your blog. It’s a quite easy on the eyes which makes it significantly a lot more pleasant for me to come listed here and pay a visit to more often. Did you retain the services of out a develop…

 27. خرید طلا

  Admiring the determination you place into your weblog and in depth information you provide. It is amazing to arrive throughout a weblog each after in a whilst that isn’t the very same old rehashed details. Fantastic read! I have bookmarked your interne…

 28. خرید دوربین مدار بسته

  Hello would you thoughts stating which blog system you’re working with? I’m organizing to start my very own website shortly but I’m having a tough time deciding amongst BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The cause I ask is due to the fact you…

 29. خرید کولر صنعتی

  Does your site have a get in touch with page? I’m possessing a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I have received some creative suggestions for your website you may well be interested in listening to. Either way, excellent sit…

 30. vpn ایفون

  Just beneath, are a lot of absolutely not associated world wide web websites to ours, however, they may possibly be surely genuinely value heading above.

 31. vpn ایفون

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new feedback are added” checkbox and now every time a remark is extra I get a few e-mail with the exact same remark. Is there any way you can eliminate me from that support? Thank you!

 32. سیستم حفاظتی

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new responses are added” checkbox and now each and every time a comment is additional I get 3 email messages with the exact same remark. Is there any way you can eliminate me from that provider?…

 33. zand game

  […]very couple of websites that transpire to become in depth beneath, from our point of view are undoubtedly effectively really worth checking out[…]

 34. تبلیغ در گوگل ادوردز

  Thanks for one more educational world wide web internet site. The place else could I get that type of info prepared in this kind of an ideal strategy?I have a undertaking that I’m just now running on, and I have been at the appear outfor these kinds of…

 35. سیستم حفاظتی

  Hey! I know this is considerably off matter but I was wondering which blog platform are you employing for this web site? I’m receiving sick and fatigued of WordPress due to the fact I’ve had problems with hackers and I’m hunting at alternatives for ano…

 36. vpn ایفون

  Write more, thats all I have to say. Actually, it would seem as even though you relied on the video to make your stage. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be supplyi…

 37. سیستم حفاظتی

  Thank you for some other fantastic report. Where else might just anybody get that sort of details in such an best implies of writing? I have a presentation up coming week, and I am on the research for this kind of information.

 38. vpn ایفون

  Do you have a spam difficulty on this website I also am a blogger, and I was curious about your predicament many of us have developed some great methods and we are seeking to trade techniques with other people, why not shoot me an e-mail if fascinated.

 39. خرید کولر صنعتی

  Hi would you brain allowing me know which webhost you are making use of? I have loaded your website in 3 totally distinct browsers and I must say this weblog loads a lot faster then most. Can you advocate a good web hosting provider at a trustworthy co…

 40. رفع ارور 1009

  Admiring the dedication you place into your weblog and in depth details you provide. It is awesome to arrive across a website every single as soon as in a while that isn’t the identical old rehashed info. Excellent read through! I’ve bookmarked your we…

 41. رفع ارور 1009

  Hey there, I feel your site may be getting browser compatibility concerns. When I look at your website in Safari, it seems wonderful but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just needed to give you a rapid heads up! Other then…

 42. تبلیغات در صفحه اول گوگل

  although web sites we backlink to beneath are substantially not related to ours, we feel they are truly really well worth a go through, so have a search

 43. تبلیغات در صفحه اول گوگل

  I totally enjoy your site and discover a lot of your post’s to be specifically I’m hunting for. Does one particular offer guest writers to create articles offered for you? I wouldn’t head producing a put up or elaborating on a handful of of the subject…

 44. رفع ارور 1009

  Hey there, I believe your website may possibly be having browser compatibility troubles. When I search at your website in Safari, it seems to be fantastic but when opening in Net Explorer, it has some overlapping. I just needed to give you a swift head…

 45. وی پی ن آیفون

  Many thanks for yet another informative web site. The location else could I get that variety of information written in these kinds of an best technique?I have a undertaking that I’m just now running on, and I have been at the look outfor this sort of i…

 46. خرید vpn

  Thank you for some other great report. The place else may just anyone get that type of data in these kinds of an best implies of composing? I have a presentation next week, and I am on the look for for these kinds of info.

 47. خرید کولر صنعتی

  Howdy there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m striving to get my site to rank for some qualified keywords but I’m not viewing extremely excellent outcomes. If you know of any make sure you share. Recog…

 48. تبلیغات در گوگل

  Howdy there! This is variety of off subject matter but I require some tips from an established blog. Is it extremely hard to established up your own site? I’m not quite techincal but I can figure factors out quite rapid. I’m pondering about environment…

 49. خرید کولر صنعتی

  Hi there just wished to give you a brief heads up and let you know a few of the photos aren’t loading correctly. I’m not sure why but I believe its a linking problem. I have experimented with it in two different internet browsers and equally present th…

 50. تبلیغات در گوگل

  Hello just wanted to give you a short heads up and let you know a couple of of the images are not loading appropriately. I’m not confident why but I think its a linking issue. I have experimented with it in two distinct internet browsers and both displ…

 51. خرید کریو

  Hey there! I not too long ago saw your website and I certainly get pleasure from it. I love to speak about omega xl from time to time. Good to be around, thanks a great deal!

 52. خرید کولر صنعتی

  Admiring the determination you set into your site and in depth data you supply. It’s great to come throughout a weblog every single once in a although that isn’t the exact same aged rehashed data. Excellent go through! I’ve bookmarked your website and…

 53. تبلیغات در گوگل

  Hi would you thoughts letting me know which webhost you are making use of? I’ve loaded your website in three completely diverse browsers and I must say this site hundreds a great deal faster then most. Can you advise a very good hosting supplier at a h…

 54. tam

  […]that could be the finish of this post. Here you’ll uncover some web-sites that we assume you will enjoy, just click the links over[…]

 55. تبلیغات در گوگل

  Fantastic website! I identified it although searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get detailed in Yahoo News? I have been trying for a whilst but I never seem to get there! Thank you

 56. خرید کولر صنعتی

  Hey there! I just lately saw your website and I undoubtedly take pleasure in it. I love to speak about omega xl from time to time. Very good to be close to, many thanks a great deal!

 57. خرید کریو

  Fantastic website! I located it while browsing about on Yahoo News. Do you have any recommendations on how to get shown in Yahoo News? I’ve been making an attempt for a whilst but I never ever appear to get there! Cheers

 58. خرید vpn

  Hello there! This is type of off subject matter but I require some tips from an proven blog. Is it extremely difficult to established up your personal weblog? I’m not really techincal but I can determine factors out fairly swift. I’m considering about…

 59. خرید vpn

  My developer is attempting to persuade me to go to .internet from PHP. I have constantly disliked the concept due to the fact of the expenses. But he’s tryiong none the much less. I’ve been utilizing Movable-kind on a quantity of web sites for about a…

 60. خرید vpn

  Hi there would you thoughts allowing me know which webhost you are employing? I’ve loaded your website in three entirely different browsers and I must say this website masses a great deal faster then most. Can you advise a very good internet hosting se…

 61. خرید vpn

  My developer is attempting to persuade me to move to .web from PHP. I have often disliked the thought due to the fact of the expenses. But he’s tryiong none the considerably less. I’ve been employing Movable-sort on a amount of internet sites for about…

 62. سئو

  Hey! I know this is relatively off matter but I was questioning if you understood exactly where I could get a captcha plugin for my remark form? I’m employing the same blog platform as yours and I’m obtaining issues obtaining one? Thanks a whole lot!

 63. خرید vpn وی پی ان کریو

  Hello there! Do you know if they make any plugins to aid with Search Motor Optimization? I’m attempting to get my weblog to rank for some focused key phrases but I’m not seeing very very good results. If you know of any make sure you share. Appreciate…

 64. طراحی سایت

  My developer is trying to persuade me to shift to .net from PHP. I have constantly disliked the concept due to the fact of the fees. But he’s tryiong none the considerably less. I’ve been using Movable-variety on a amount of websites for about a yr and…

 65. اپل ایدی

  I know this if off subject but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming getting a weblog like yours would price a quite penny? I’m not really net savvy so I’m not 100% particular. Any sugges…

 66. خرید vpn وی پی ان کریو

  Hi there there! This is kind of off subject matter but I require some guidance from an proven site. Is it extremely difficult to established up your personal website? I’m not extremely techincal but I can determine factors out quite fast. I’m thinking…

 67. وکیل

  I know this if off matter but I’m looking into starting up my personal weblog and was curious what all is needed to get established up? I’m assuming having a site like yours would price a pretty penny? I’m not very net savvy so I’m not one hundred% spe…

 68. نماشویی

  Proper now it looks like Movable Type is the leading blogging platform out there correct now. (from what I’ve read) Is that what you are employing on your weblog?

 69. سایت کریو میکر

  I’m truly loving the theme/design and style of your internet internet site. Do you ever run into any net browser compatibility concerns? A modest variety of my website audience have complained about my website not working appropriately in Explorer but…

 70. buy pocket vagina

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nevertheless seriously really worth taking a search, whoa did a single discover about Mid East has got far more problerms as well […]

 71. buy strap on

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nonetheless really worth taking a look, whoa did 1 understand about Mid East has got far more problerms too […]

 72. P-spot

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nevertheless seriously really worth taking a search, whoa did 1 discover about Mid East has got much more problerms too […]

 73. Pinganillo

  […]although web sites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they’re in fact really worth a go as a result of, so possess a look[…]

 74. morgan and morgan

  medical professional daniel m barr of west coast health and fitness north port fl cures auto injuries from auto accidents. He has a complete treatment facility for car accident pain. Doctor Barr has an unique whiplash treatment.

 75. legit internet jobs

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nonetheless definitely really worth taking a look, whoa did one particular understand about Mid East has got a lot more problerms also […]

 76. ترمیم مو و کاشت مو

  you are truly a exceptional webmaster. The web site loading speed is incredible. It variety of feels that you are performing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a exceptional action in this matter!

 77. فروش دوربین مدار بسته

  Hey! I know this is fairly off subject but I was questioning if you knew the place I could get a captcha plugin for my remark type? I’m employing the same site system as yours and I’m possessing problems locating one? Thanks a lot!

 78. طراحی سایت

  I do not know if it is just me or if possibly everybody else encountering troubles with your website. It appears as if some of the written text within your posts are managing off the monitor. Can someone else you should remark and permit me know if thi…

 79. دوربین مداربسته هایکویژن

  Correct now it looks like Movable Kind is the leading blogging platform out there correct now. (from what I’ve read through) Is that what you are using on your website?

 80. oral sex

  […]that would be the finish of this article. Right here you’ll find some web-sites that we believe you’ll value, just click the links over[…]

 81. best kona coffee

  Best Kona coffee how to guide for coffee beans. Assisting you in your choice, the following are useful steps on best practices picking the best Kona coffee beans. #1 RULE: Never reheat your Kona coffee.

 82. تولید محتوا

  Greetings from Florida! I’m bored to demise at function so I determined to check out your website on my apple iphone throughout lunch break. I enjoy the details you offer here and can not hold out to take a look when I get property. I’m amazed at how q…

 83. دوربین مدار بسته مخفی

  I was curious if you at any time considered of modifying the format of your site? Its very properly written I really like what youve acquired to say. But probably you could a minor much more in the way of content material so individuals could hook up w…

 84. بازاریابی محتوا

  Hi would you brain stating which weblog system you’re functioning with? I’m arranging to commence my very own website quickly but I’m obtaining a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The purpose I request is due to t…

 85. هایکویژن

  I was curious if you ever believed of shifting the structure of your site? Its extremely well prepared I adore what youve acquired to say. But perhaps you could a minor more in the way of material so folks could hook up with it much better. Youve got a…

 86. دوربین مدار بسته وایرلس

  Hi there there! Do you know if they make any plugins to support with Research Engine Optimization? I’m attempting to get my weblog to rank for some qualified key phrases but I’m not observing very excellent outcomes. If you know of any please share. Va…

 87. Download Rs From

  I was curious if you at any time thought of altering the layout of your website? Its extremely effectively written I adore what youve acquired to say. But maybe you could a tiny far more in the way of content so folks could hook up with it better. Youv…

 88. دوربین مدار بسته دیجی کالا

  I’m genuinely making the most of the layout and layout of your blog. It is a really straightforward on the eyes which can make it considerably far more enjoyable for me to occur below and pay a visit to much more typically. Did you employ out a develop…

 89. تولید محتوا

  We definitely enjoy your weblog and uncover practically all of your post’s to be what exactly I’m looking for. Does one particular provide guest writers to write material for you? I wouldn’t mind writing a publish or elaborating on a good deal of the s…

 90. تردمیل خانگی

  Howdy would you mind letting me know which webhost you are making use of? I have loaded your site in three completely different browsers and I have to say this website loads a lot faster then most. Can you advise a excellent internet hosting company at…

 91. اسکی فضایی

  Hey! I know this is considerably off topic but I was pondering which website system are you making use of for this site? I’m receiving sick and fatigued of WordPress because I have experienced troubles with hackers and I’m hunting at options for anothe…

 92. 12bet mobile

  […]we like to honor lots of other world wide web sites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 93. تردمیل باشگاهی

  Hey there, I consider your website might be possessing browser compatibility problems. When I search at your web site in Safari, it seems fine but when opening in Net Explorer, it has some overlapping. I just needed to give you a quick heads up! Other…

 94. دوربین مدار بسته

  Hiya! Quick query that’s completely off matter. Do you know how to make your web site cell helpful? My web site looks weird when viewing from my apple apple iphone. I’m attempting to uncover a theme or plugin that might be ready to appropriate this con…

 95. دوربین مدار بسته ارزان

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your internet site? Its really nicely written I really like what youve received to say. But possibly you could a small a lot more in the way of articles so people could hook up with it better.…

 96. دوربین دنده عقب

  Greetings from Florida! I’m bored to demise at function so I made a decision to check out your web site on my iphone in the course of lunch split. I get pleasure from the details you offer below and can’t wait to get a search when I get residence. I’m…

 97. دوربین های مدار بسته

  Write far more, thats all I have to say. Literally, it seems as however you relied on the video to make your level. You certainly know what youre talking about, why squander your intelligence on just submitting videos to your internet site when you cou…

 98. Florida

  […]we prefer to honor numerous other world-wide-web internet sites on the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 99. Lips botox

  […]very handful of internet websites that happen to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

 100. دوربین مداربسته

  Appreciating the time and energy you put into your website and comprehensive data you offer. It is fantastic to appear throughout a site every once in a although that isn’t the identical undesired rehashed data. Fantastic read! I have saved your site a…

 101. دوربین مدار بسته پ&#x0x0641;ی

  Hi there there! Do you know if they make any plugins to aid with Search engine marketing? I’m striving to get my blog to rank for some targeted key phrases but I’m not viewing very very good gains. If you know of any please share. Many many thanks!

 102. Type Beat

  […]Every the moment inside a while we decide on blogs that we study. Listed beneath are the most up-to-date web sites that we pick out […]

 103. World

  […]although sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we really feel they are actually worth a go by way of, so have a look[…]

 104. {Try|Attempt|Try out|Consider} to {drink|consume} {mostly|mainly|largely|primarily} in {between|in between|among|amongst} {meals|foods} if you {suffer|endure|undergo|experience} from acid reflux. When your {stomach|abdomen|belly|tummy} is {full|compl…

  With any luck , the tips and advice that have been discussed in this write-up have presented you the self confidence you require to shut the door on acid reflux. Now is the time to put your program into motion so that you can generate the outcomes you…

 105. ترمیم مو و کاشت مو

  you are in fact a superb webmaster. The site loading speed is extraordinary. It kind of feels that you’re carrying out any special trick. In addition, The contents are masterwork. you have accomplished a exceptional action in this subject!

 106. شرکت طراحی سایت پویا وب

  World wide web style encompasses numerous diverse expertise and disciplines in the manufacturing and maintenance of websites. The distinct areas of internet design incorporate net graphic design and style interface style authoring, like standardised co…

 107. sex toy reviews

  […]we like to honor many other world-wide-web web-sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 108. کفسابی و سنگسابی و نماشویی برتر

  is in reality a good and useful piece of details. I¡¦m content that you merely shared this valuable data with us. Please preserve us up to date like this. Thanks for sharing.

 109. Cock ring

  […]although web-sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we feel they’re basically worth a go by, so possess a look[…]

 110. préstamo

  […]although web sites we backlink to below are considerably not related to ours, we really feel they are in fact really worth a go by, so possess a look[…]

 111. Indiana

  […]although internet websites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they’re in fact really worth a go by way of, so possess a look[…]

 112. ノロウイルス

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nonetheless definitely worth taking a search, whoa did one master about Mid East has got more problerms at the same time […]

 113. Jadakiss

  […]very couple of web-sites that take place to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]

 114. pc games for windows 8

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nonetheless actually worth taking a search, whoa did a single understand about Mid East has got more problerms as well […]

 115. وب سایت فروش اپل ایدی معتبر آمریکا

  An Apple ID is the individual account you use to access Apple providers like the App Shop, iTunes Store, iCloud, iMessage, the Apple On the internet Store, FaceTime, and a lot more. It involves the email deal with and password you use to indication in,…

 116. وب سایت اجاره ویلا در شمال و رامسر و کر…

  A villa was originally an historic Roman higher-course place residence. Since its origins in the Roman villa, the concept and function of a villa have evolved considerably. Right after the tumble of the Roman Republic, villas turned little farming comp…

 117. antislip tape

  […]that will be the end of this article. Right here you’ll uncover some web sites that we think you will enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 118. wand massager

  […]that may be the finish of this article. Here you will locate some sites that we think you’ll value, just click the hyperlinks over[…]

 119. خرید اپل ایدی

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nonetheless really worth taking a appear, whoa did a single study about Mid East has got additional problerms too […]

 120. adam and eve sex toys

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nevertheless seriously worth taking a search, whoa did 1 understand about Mid East has got far more problerms too […]

 121. خرید vpn پرسرعت برای کامپیوتر و موبایل

  A virtual private network (VPN) extends a personal network across a public community, and permits users to ship and get information throughout shared or community networks as if their computing gadgets have been directly connected to the private commun…

 122. DIY

  […]check below, are some absolutely unrelated web-sites to ours, nevertheless, they are most trustworthy sources that we use[…]

 123. stocks to trade

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nevertheless genuinely really worth taking a search, whoa did one particular understand about Mid East has got additional problerms as well […]

 124. adam and eve

  […]although web sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they are basically worth a go via, so have a look[…]

 125. Vibrator

  […]just beneath, are various completely not related web-sites to ours, however, they are certainly really worth going over[…]

 126. jbeatz

  […]check beneath, are some entirely unrelated web sites to ours, even so, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 127. ed vacuum pump

  […]we prefer to honor many other world-wide-web internet sites around the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 128. free download for pc windows

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nonetheless truly really worth taking a look, whoa did one find out about Mid East has got more problerms also […]

 129. backhoe repairs

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless actually really worth taking a appear, whoa did 1 understand about Mid East has got extra problerms as well […]

 130. adam and eve

  […]very few internet sites that take place to become in depth beneath, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

 131. Hand Held Massager

  […]although sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they’re really really worth a go by means of, so have a look[…]

 132. kala jadu

  […]although web sites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are actually really worth a go as a result of, so have a look[…]

 133. vibrator pink

  […]that would be the end of this report. Right here you’ll uncover some internet sites that we assume you’ll enjoy, just click the links over[…]

 134. Candles

  […]very couple of internet websites that occur to become in depth below, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

 135. suction cup dildo

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless genuinely really worth taking a look, whoa did 1 find out about Mid East has got extra problerms too […]

 136. butt plug

  […]Every as soon as inside a although we opt for blogs that we read. Listed beneath would be the most up-to-date websites that we select […]

 137. gay toys

  […]check beneath, are some completely unrelated web sites to ours, even so, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 138. label besi

  […]that may be the end of this article. Here you’ll uncover some web-sites that we feel you’ll enjoy, just click the links over[…]

 139. adult games

  […]just beneath, are several completely not connected sites to ours, having said that, they may be surely really worth going over[…]

 140. click here

  […]we like to honor several other world-wide-web internet sites around the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out[…]

 141. Quick News Updates

  […]that would be the finish of this write-up. Right here you will come across some sites that we consider you will appreciate, just click the links over[…]

 142. vibrator for beginners

  […]we like to honor lots of other world wide web sites around the net, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 143. nipple orgasm

  […]although web sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they’re essentially worth a go as a result of, so have a look[…]

 144. Fashion

  […]check below, are some entirely unrelated web sites to ours, however, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 145. 100% pure kona

  […]that could be the end of this write-up. Here you will come across some internet sites that we think you’ll appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 146. ean code

  […]we like to honor several other online websites on the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 147. bullet sex toy

  […]Every as soon as inside a even though we select blogs that we read. Listed below would be the most recent web sites that we opt for […]

 148. male sex toys

  […]we prefer to honor a lot of other world-wide-web web-sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 149. sex toys cleaner

  […]although internet websites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we feel they may be essentially worth a go via, so possess a look[…]

 150. old postcards

  […]although web sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we feel they are basically really worth a go through, so possess a look[…]

 151. Blackmagic

  […]please visit the internet sites we comply with, which includes this one particular, because it represents our picks through the web[…]

 152. Viper

  […]very few web-sites that happen to be comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

 153. Herbal Oils

  […]we prefer to honor a lot of other online web pages on the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 154. double sided dildo

  […]very handful of web sites that come about to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly nicely really worth checking out[…]

 155. cock ring

  […]check below, are some completely unrelated websites to ours, on the other hand, they are most trustworthy sources that we use[…]

 156. women’s health

  […]check below, are some entirely unrelated internet sites to ours, nevertheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 157. women

  […]we came across a cool website that you simply could possibly take pleasure in. Take a appear when you want[…]

 158. places to stay in new york

  […]we like to honor lots of other world-wide-web sites around the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 159. Size 0 00 empty capsules

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nonetheless really really worth taking a appear, whoa did a single understand about Mid East has got far more problerms also […]

 160. Buy Beer Online

  […]that would be the end of this write-up. Here you’ll come across some websites that we believe you will value, just click the hyperlinks over[…]

 161. Best MMO Mouse,mmo mouse

  […]although internet sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they are essentially really worth a go through, so possess a look[…]

 162. 100% kona coffee

  […]although web-sites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they may be in fact worth a go through, so have a look[…]

 163. Glass Vibrator

  […]although web sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they are truly worth a go via, so have a look[…]

 164. Tablet repair

  […]that will be the finish of this write-up. Here you will locate some web sites that we feel you’ll value, just click the hyperlinks over[…]

 165. best kona

  […]that could be the finish of this post. Here you will locate some web pages that we believe you’ll appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 166. Permit Runner

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nevertheless definitely worth taking a look, whoa did a single learn about Mid East has got additional problerms at the same time […]

 167. Google

  We like to honor numerous other internet web-sites around the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out.