നോട്ടിനും സ്വര്‍ണത്തിനും പിന്നാലെ മോദി സര്‍ക്കാറിന്റെ പുതിയ നീക്കം ‘ജെം’

ന്യൂഡല്‍ഹി: നോട്ടിനും സ്വര്‍ണത്തിനും പിന്നാലെ സര്‍ക്കാര്‍ ഓഫീസുകളിലും മോദി സര്‍ക്കാര്‍ പിടിമുറുക്കുന്നു. എല്ലാ സര്‍ക്കാര്‍ പര്‍ച്ചെയ്‌സുകളും സര്‍ക്കാര്‍ നിയന്ത്രിത ഓണ്‍ലൈന്‍ വഴിയാക്കുന്ന ‘ജെം’ (ഗവണ്‍മെന്റ് ഇ മാര്‍ക്കറ്റ്) എന്ന വന്‍ പദ്ധതിക്കാണു മോദി സര്‍ക്കാര്‍ തുടക്കമിട്ടിരിക്കുന്നത്. കൂടുതല്‍ തുകയ്ക്കു കരാര്‍ ഉറപ്പിച്ച് ഇഷ്ടക്കാരില്‍നിന്നു സാധനങ്ങള്‍ വാങ്ങിക്കൂട്ടി കമ്മിഷന്‍ അടിക്കുന്ന ഉദ്യോഗസ്ഥരെ ചൊല്‍പ്പടിക്കു നിര്‍ത്തി അഴിമതി തുടച്ചുനീക്കുകയെന്ന ലക്ഷ്യത്തോടെയാണ് മോദി സര്‍ക്കാര്‍ ‘ജെം’ (ഗവണ്‍മെന്റ് ഇ മാര്‍ക്കറ്റ്) നടപ്പാക്കുന്നത്. സുതാര്യമായ ടെന്‍ഡര്‍ നടപടികളിലൂടെ പ്രതിവര്‍ഷം 20,000 കോടി രൂപയോളം സര്‍ക്കാരിനു ലാഭിക്കാന്‍ കഴിയുമെന്നാണ് അധികൃതരുടെ വിശദീകരണം.
ഓണ്‍ലൈന്‍ വമ്പന്മാരായ ആമസോണിന്റെയും ഫ്‌ലിപ്പ്കാര്‍ട്ടിന്റെയും ചുവടുപിടിച്ചാണ് ജെം സൈറ്റ് രൂപകല്‍പ്പന ചെയ്തിരിക്കുന്നത്. പേപ്പര്‍ ക്ലിപ്പു മുതല്‍ പവര്‍ ടര്‍ബൈന്‍ വരെ ഇനി ജെമ്മിലൂടെ ലഭ്യമാക്കുമെന്നാണ് സര്‍ക്കാര്‍വൃത്തങ്ങള്‍ സൂചിപ്പിക്കുന്നത്. ഫരീദാബാദ് ആസ്ഥാനമായി പ്രവര്‍ത്തിക്കുന്ന നാഷണല്‍ ഇന്‍സ്റ്റിറ്റിയൂട്ട് ഒഫ് ഫിനാന്‍ഷ്യല്‍ മാനേജ്‌മെന്റില്‍ സര്‍ക്കാര്‍ ഉദ്യോഗസ്ഥര്‍ക്കായി പരിശീലന പരിപാടി നടക്കുകയാണ്. പദ്ധതി അടുത്തു തന്നെ എല്ലാ സംസ്ഥാനങ്ങളിലേക്കും വ്യാപിപ്പിക്കും.
gem

മൂന്നു മാസം മുമ്പ് ആരംഭിച്ച ഇ മാര്‍ക്കറ്റ് സൈറ്റില്‍ 56 വിഭാഗങ്ങളിലായി 3100 ഉല്‍പ്പന്നങ്ങള്‍ വില്‍പ്പനയ്ക്ക് എത്തിക്കഴിഞ്ഞു. ഇതുവരെ 38 കോടിയുടെ ഉല്‍പ്പന്നങ്ങളാണ് വിവിധ സര്‍ക്കാര്‍ വകുപ്പുകള്‍ ജെം സൈറ്റ് വഴി വാങ്ങിയിരിക്കുന്നത്. 469 വകുപ്പു മേധാവികള്‍ ഉള്‍പ്പെടെ 1129 സര്‍ക്കാര്‍ വകുപ്പുകളാണ് സൈറ്റില്‍ ഇതുവരെ രജിസ്റ്റര്‍ ചെയ്തിരിക്കുന്നത്. 1247 കമ്പനികളും 56 സര്‍വീസ് പ്രൊവൈഡര്‍മാരും സൈറ്റിലുണ്ട്.
സൈറ്റ് വഴിയുള്ള പര്‍ച്ചെയ്‌സിലൂടെ 50 ശതമാനത്തിലേറെ ചെലവു ചുരുക്കാന്‍ കഴിയുന്നുണ്ടെന്നു വിവിധ വകുപ്പുകള്‍ സാക്ഷ്യപ്പെടുത്തുന്നു. അടുത്തിടെ ഒന്നരലക്ഷത്തോളം രൂപ മാര്‍ക്കറ്റ് വിലയുള്ള ഫൊട്ടോകോപ്പി മെഷീന്‍ വാണിജ്യമന്ത്രാലയം ജെം സൈറ്റ് വഴി സ്വന്തമാക്കിയത് വെറും 97,000 രൂപയ്ക്കാണ്. മറ്റൊരു വകുപ്പിന് 28,000 രൂപയ്ക്ക് കാര്‍ വാടകയ്ക്കു എടുക്കാന്‍ കഴിഞ്ഞു. സാധാരണ 32,500 രൂപയാണു നല്‍കാറുള്ളത്.
നത്യോപയോഗ സാധനങ്ങള്‍ വാങ്ങുന്നതിനായി പത്തു മുതല്‍ 20 ശതമാനം വരെ തുകയാണ് വിവിധ വകുപ്പുകള്‍ വിനിയോഗിക്കുന്നത്. കേന്ദ്രസര്‍ക്കാരിന്റെ ഈ സാമ്പത്തിക വര്‍ഷത്തെ പദ്ധതിയേതര ചെലവ് 15 ലക്ഷം കോടി രൂപയാണ്. അതായത് ഏറ്റവും കുറഞ്ഞത് ഒന്നലക്ഷം കോടി രൂപയുടെ സാധനങ്ങളെങ്കിലും പുറത്തുനിന്നു വാങ്ങേണ്ടിവരുന്നുണ്ട്.
ഇന്റര്‍നെറ്റ് ആന്‍ഡ് മൊബൈല്‍ അസോസിയേഷന്റെ കണക്കനുസരിച്ച് രാജ്യത്തെ ആകെ ആകെ ഇകൊമേഴ്‌സ് മാര്‍ക്ക് 1.25 ലക്ഷം കോടി രൂപയുടേതാണ്. ജെം സൈറ്റ് വഴിയുള്ള പര്‍ച്ചെയ്‌സിലൂടെ 15 ശതമാനം ചെലവു ചുരുക്കാന്‍ കഴിഞ്ഞാല്‍ പോലും പ്രതിവര്‍ഷം 20,000 കോടി രൂപ സര്‍ക്കാരിനു ലാഭിക്കാന്‍ കഴിയും. 201617 വര്‍ഷത്തെ ബജറ്റില്‍ ദേശീയ തൊഴിലുറപ്പു പദ്ധതിക്കായി നീക്കിവച്ചിരിക്കുന്ന തുകയുടെ പകുതിയോളം വരുമിത്.
digital-indiaവകുപ്പു മേധാവിയോ അംഗീകൃത ഉദ്യോഗസ്ഥരോ ജെം സൈറ്റില്‍ രജിസ്റ്റര്‍ ചെയ്തു വേണം സാധനങ്ങള്‍ വാങ്ങാന്‍. ആധാര്‍ നമ്പര്‍, മൊബൈല്‍ നമ്പര്‍, ഇമെില്‍ എന്നിവ നല്‍കിയാവും രജിസ്‌ട്രേഷന്‍. സമാനമായ മാതൃകയില്‍ ഉല്‍പ്പന്നങ്ങള്‍ വില്‍ക്കാനുള്ള കമ്പനികളും സൈറ്റില്‍ രജിസ്റ്റര്‍ ചെയ്യണം. തുടര്‍ന്ന് സര്‍ക്കാര്‍ വകുപ്പുകള്‍ക്ക് ആദ്യഘട്ടത്തില്‍ 50,000 രൂപ വരെയുള്ള പര്‍ച്ചെയ്‌സുകള്‍ക്കു ഓര്‍ഡര്‍ സൈറ്റില്‍ പ്രസിദ്ധീകരിക്കാം.
തുടര്‍ന്ന് കമ്പനികള്‍ക്ക് അവരുടെ ഉല്‍പ്പന്നങ്ങള്‍ രജിസ്റ്റര്‍ ചെയ്ത് ടെന്‍ഡറില്‍ മത്സരിക്കാം. തങ്ങളുടെ നിബന്ധനകള്‍ക്ക് അനുസരിച്ചുളള ഏറ്റവും കുറഞ്ഞ ടെന്‍ഡര്‍ തെരഞ്ഞെടുക്കാന്‍ വകുപ്പ് മേധാവികള്‍ക്കു കഴിയും. നിശ്ചിത സമയത്തിനുള്ളില്‍ ഉല്‍പ്പന്നങ്ങള്‍ വിതരണം ചെയ്തില്ലെങ്കില്‍ കമ്പനികളില്‍നിന്നു ആഴ്ചയില്‍ 0.5 ശതമാനം പിഴയീടാക്കാന്‍ വകുപ്പുകള്‍ക്കു കഴിയും. വിതരണം ചെയ്തു ഉല്‍പ്പന്നങ്ങള്‍ പരിശോധിച്ച് സ്വീകരിക്കാനോ നിരാകരിക്കാനോ വകുപ്പിന് പത്തുദിവസം വരെ സമയം ലഭിക്കും. സാധാനങ്ങള്‍ നിരാകരിച്ചില്ലെങ്കില്‍ കമ്പനിയുടെ അക്കൗണ്ടിലേക്ക് നിശ്ചിതസമയത്തിനുള്ളില്‍ സ്വമേധയാ പണം ക്രെഡിറ്റ് ആകും.

SHARE

2259 അഭിപ്രായങ്ങള്‍

 1. LinkedIn Portraits

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated information, nevertheless really really worth taking a search, whoa did one discover about Mid East has got much more problerms at the same time […]

 2. chart music top 40

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless genuinely really worth taking a appear, whoa did 1 discover about Mid East has got more problerms too […]

 3. Wheaton md airport taxi cab

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nonetheless really worth taking a look, whoa did one particular understand about Mid East has got extra problerms as well […]

 4. Vegan Christmas Recipes

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless genuinely really worth taking a look, whoa did one find out about Mid East has got extra problerms as well […]

 5. Urby

  […]although internet websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we really feel they are really really worth a go by, so possess a look[…]

 6. compra de ouro

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated data, nevertheless seriously really worth taking a search, whoa did one study about Mid East has got far more problerms at the same time […]

 7. trash dumpster dimensions

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nevertheless really really worth taking a look, whoa did 1 find out about Mid East has got far more problerms too […]

 8. house roof designs

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nonetheless definitely worth taking a appear, whoa did one master about Mid East has got a lot more problerms at the same time […]

 9. Forbes

  […]very couple of internet sites that occur to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly properly really worth checking out[…]

 10. trash removal companies

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless truly worth taking a search, whoa did one discover about Mid East has got much more problerms also […]

 11. rap

  […]just beneath, are numerous completely not associated web sites to ours, having said that, they may be certainly really worth going over[…]

 12. roll off dumpster rental prices

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nonetheless seriously worth taking a search, whoa did one particular learn about Mid East has got more problerms as well […]

 13. Web Site

  […]that may be the end of this write-up. Here you’ll find some web sites that we believe you will enjoy, just click the links over[…]

 14. bio x4 review

  […]we like to honor many other net web pages around the internet, even if they aren?t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 15. grill gloves heat resistant

  INTERNAL COTTON LINING: Dramatically Increases The Hot & Cold Resistance. An Added Protection For Extra Security From Elements, Increased Comfort, Prevents Sweaty Hands & Provides Easy Removal Of The Gloves. These Are Unlike Any Other Hot Pads.

 16. real estate thailand

  […]although internet sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we really feel they are basically really worth a go by way of, so possess a look[…]

 17. cheap youtube views

  […]we like to honor several other world-wide-web web-sites around the web, even when they aren?t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 18. Drawing Instruments

  […]we prefer to honor lots of other web web-sites on the web, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 19. whisky online

  […]although web sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they may be in fact really worth a go via, so possess a look[…]

 20. Click Here

  […]that may be the end of this article. Right here you will obtain some web-sites that we think you will value, just click the hyperlinks over[…]

 21. Read More

  […]although websites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they’re basically really worth a go by means of, so possess a look[…]

 22. bourbon

  […]that would be the finish of this article. Here you’ll come across some web sites that we feel you will appreciate, just click the links over[…]

 23. Mindfulness

  […]although websites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they are in fact really worth a go through, so have a look[…]

 24. HOMEDESIGN

  Your dream house floor plan drawing, house renovation, building permit, Site Plan, Master Plan drawing, Landscaping, Furniture Layout, Working dimensions for builders, construction drawings etc. all types of Architectural drawings and detailing.

 25. Title

  […]although websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they are basically really worth a go by means of, so possess a look[…]

 26. Click Here

  […]that will be the finish of this article. Right here you will locate some websites that we assume you will appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 27. 800 junk

  […]very couple of internet websites that come about to become detailed below, from our point of view are undoubtedly well worth checking out[…]

 28. water bottle 

  […]we prefer to honor numerous other web web-sites around the web, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 29. Áo sÆ¡ mi sóp

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nonetheless genuinely worth taking a search, whoa did 1 understand about Mid East has got additional problerms also […]

 30. Zonnepanelen prijs

  […]although web-sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they’re actually really worth a go as a result of, so have a look[…]

 31. golf kurser

  […]we like to honor numerous other online web sites on the web, even if they aren?t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 32. world of short game

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nevertheless genuinely really worth taking a look, whoa did one particular master about Mid East has got more problerms at the same time […]

 33. needlework

  […]we like to honor several other world wide web web pages on the internet, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 34. 2 yard dumpster

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless truly worth taking a appear, whoa did one find out about Mid East has got extra problerms at the same time […]

 35. Silver Coins

  […]although sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they’re basically really worth a go by, so possess a look[…]

 36. Tuinaanleg

  […]that may be the end of this post. Here you?ll locate some internet sites that we consider you?ll appreciate, just click the links over[…]

 37. Terraspro Pergola’s

  […]we prefer to honor several other world-wide-web internet sites around the internet, even if they aren?t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 38. Likes

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated data, nevertheless actually really worth taking a look, whoa did 1 learn about Mid East has got additional problerms also […]

 39. cheap france traffic

  […]we like to honor several other internet sites around the net, even if they aren?t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 40. outdoor dryer vent cover

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nonetheless truly really worth taking a look, whoa did one particular find out about Mid East has got more problerms as well […]

 41. microsoft points generator

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nonetheless truly really worth taking a appear, whoa did one particular understand about Mid East has got much more problerms as well […]

 42. pizmedia group sac

  […]we like to honor lots of other web web sites around the internet, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]

 43. dato’ seri khor teng tong

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nevertheless really really worth taking a look, whoa did one find out about Mid East has got much more problerms too […]

 44. reviews uk

  […]although sites we backlink to below are considerably not connected to ours, we really feel they are in fact worth a go by, so possess a look[…]

 45. wireless earphones

  […]although sites we backlink to below are considerably not related to ours, we really feel they’re really really worth a go as a result of, so have a look[…]

 46. selaria de cavalo

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless seriously really worth taking a appear, whoa did one particular learn about Mid East has got more problerms at the same time […]

 47. Chile

  […]just beneath, are various entirely not associated internet sites to ours, on the other hand, they’re certainly really worth going over[…]

 48. Siebtlingsgeburt

  […]although web sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we really feel they’re essentially really worth a go by way of, so possess a look[…]

 49. bitmining

  […]that will be the finish of this report. Here you will discover some sites that we consider you will value, just click the links over[…]

 50. dumpster in a bag

  […]we like to honor many other web web-sites on the internet, even if they aren?t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 51. Click Here

  […]Every the moment in a though we decide on blogs that we read. Listed beneath are the most up-to-date internet sites that we pick out […]

 52. Facebook

  […]that will be the end of this report. Right here you will obtain some web sites that we believe you will appreciate, just click the links over[…]

 53. hakko tweezers

  […]we like to honor numerous other world-wide-web web-sites on the internet, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 54. ballkjole

  […]please pay a visit to the web-sites we adhere to, such as this one particular, because it represents our picks through the web[…]

 55. helpful hints

  […]although web-sites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they are basically really worth a go as a result of, so possess a look[…]

 56. c1310

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nevertheless definitely really worth taking a look, whoa did one find out about Mid East has got extra problerms too […]

 57. Memphis

  […]check beneath, are some absolutely unrelated web-sites to ours, on the other hand, they are most trustworthy sources that we use[…]

 58. Title

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nonetheless seriously really worth taking a appear, whoa did one particular discover about Mid East has got extra problerms also […]

 59. steel tweezers

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nonetheless definitely really worth taking a appear, whoa did 1 find out about Mid East has got additional problerms too […]

 60. Best Marketing for Lawyers

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nevertheless genuinely really worth taking a appear, whoa did one particular understand about Mid East has got much more problerms also […]

 61. Applerok Sitemap

  Apple outlet store. Discover the premier destination and innovative world of Apple. Shop everything iPhone, iPad, Apple Watch, Mac, and Apple TV, plus explore accessories. Retail & wholesale Apple products. Consumer electronics, & Mobile accessories. F…

 62. Macbook Air

  Apple outlet store. Discover the premier destination and innovative world of Apple. Shop everything iPhone, iPad, Apple Watch, Mac, and Apple TV, plus explore accessories. Retail & wholesale Apple products. Consumer electronics, & Mobile accessories. F…

 63. Apple Watch Hermes

  Apple outlet store. Discover the premier destination and innovative world of Apple. Shop everything iPhone, iPad, Apple Watch, Mac, and Apple TV, plus explore accessories. Retail & wholesale Apple products. Consumer electronics, & Mobile accessories. F…

 64. carte grise Pihem

  […]we prefer to honor lots of other online web sites around the net, even if they aren?t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 65. butt plug

  […]although internet websites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we really feel they are really worth a go through, so have a look[…]

 66. ac loans

  […]we like to honor several other online web-sites on the internet, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 67. Apple Watch Accessories

  Apple outlet store. Discover the premier destination and innovative world of Apple. Shop everything iPhone, iPad, Apple Watch, Mac, and Apple TV, plus explore accessories. Retail & wholesale Apple products. Consumer electronics, & Mobile accessories. F…

 68. Title

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nevertheless really really worth taking a search, whoa did 1 understand about Mid East has got much more problerms at the same time […]

 69. best healthcare

  Buying insurance policy is very much indeed essential at exactly the same time it could be difficult.If you’re thinking about buying insurance you will see several options within an insurance guidebook. A life insurance coverage though enables you to t…

 70. types of health insurance

  Buying insurance policy is very much indeed essential at exactly the same time it could be difficult.If you’re thinking about buying insurance you will see several options within an insurance guidebook. A life insurance coverage though enables you to t…

 71. health benefits

  Buying insurance policy is very much indeed essential at exactly the same time it could be difficult.If you’re thinking about buying insurance you will see several options within an insurance guidebook. A life insurance coverage though enables you to t…

 72. Airco Limburg

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nonetheless genuinely worth taking a look, whoa did a single master about Mid East has got a lot more problerms too […]

 73. Website

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless actually worth taking a look, whoa did one particular study about Mid East has got additional problerms too […]

 74. Alarmsysteem prijs

  […]we prefer to honor a lot of other internet websites on the net, even when they aren?t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 75. Slim couture

  […]although websites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they are basically worth a go by means of, so have a look[…]

 76. bowfishing addict

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nonetheless really worth taking a look, whoa did 1 find out about Mid East has got extra problerms as well […]

 77. rent a waste container

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nevertheless actually worth taking a appear, whoa did one understand about Mid East has got additional problerms also […]

 78. energy pills

  […]we like to honor a lot of other world wide web sites around the net, even if they aren?t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 79. köpek

  […]very handful of web-sites that happen to become in depth beneath, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

 80. website

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nonetheless actually worth taking a search, whoa did a single understand about Mid East has got additional problerms at the same time […]

 81. bulk sms provider

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless really really worth taking a search, whoa did a single discover about Mid East has got additional problerms too […]

 82. guia rusia

  […]although web sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they’re actually worth a go by way of, so have a look[…]

 83. michigan dumpsters

  […]we prefer to honor quite a few other world-wide-web sites around the internet, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 84. bathroom accessories

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless really worth taking a appear, whoa did a single find out about Mid East has got more problerms as well […]

 85. diving

  […]we like to honor quite a few other internet internet sites on the internet, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 86. black Friday specials

  […]we like to honor a lot of other internet internet sites on the net, even though they aren?t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 87. umbrella

  […]although web-sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they’re truly worth a go through, so have a look[…]

 88. Cryptocurrency

  […]we like to honor quite a few other world wide web web sites around the internet, even when they aren?t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 89. auto lien sale

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless genuinely really worth taking a appear, whoa did one discover about Mid East has got a lot more problerms at the same time […]

 90. NL VPN

  […]very couple of websites that take place to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

 91. paving

  […]that may be the finish of this article. Here you?ll locate some websites that we believe you?ll enjoy, just click the hyperlinks over[…]

 92. espark viridian

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless truly really worth taking a look, whoa did one particular learn about Mid East has got much more problerms as well […]

 93. Travis Minion

  […]although internet sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they may be actually worth a go as a result of, so have a look[…]

 94. escort moscow

  […]we like to honor quite a few other online web-sites on the net, even when they aren?t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]