യോഗ മനസിനും ആരോഗ്യത്തിനും വളരെ നല്ലതാണ്… പക്ഷേ ഇങ്ങനെയൊക്കെ യോഗ ചെയ്യാമോ…! വൈറലാകുന്ന ഇന്‍സ്റ്റഗ്രാം ചിത്രങ്ങള്‍ക്കു പിന്നില്‍

ജക്കാര്‍ത്ത: മനസ്സിന്റെ ഉണര്‍വിനും ശരീര ഭാഗങ്ങളുടെ ശരിയായ പ്രവര്‍ത്തനങ്ങള്‍ക്കും യോഗ ഏറെ ഗുണം ചെയ്യുന്നതാണ്. പൂര്‍ണ്ണമായും പ്രകൃതി ദത്തമായ ഒരു വ്യായാമ മുറയാണ് യോഗ. അത്‌കൊണ്ട് തന്നെ പ്രകൃതിയുമായി പരമാവധി ചേര്‍ന്ന് നിന്ന് യോഗ ചെയ്യുവാനാണ് എല്ലാവരും താത്പര്യപ്പെടുക.

ഈ അവസരത്തിലാണ് നഗ്‌നയോഗി(ന്യൂഡ് യോഗ ഗേള്‍) എന്ന പേരില്‍ ഒരു ഇന്‍സ്റ്റഗ്രാം അക്കൗണ്ട് വൈറലാകുന്നത്. നഗ്‌നയായി യോഗ ചെയ്യുന്ന യുവതിയുടെ ചിത്രങ്ങളാണ് ഈ അക്കൗണ്ടില്‍ ഉള്ളത്. ഇന്‍ഡോനേഷ്യയിലെ മാലി സ്വദേശിനിയാണ് യുവതി. 2015 ല്‍ തുടങ്ങിയ ഈ അക്കൗണ്ട് പേരു വെളിപ്പെടുത്താതെ നഗ്‌നയോഗി എന്ന പേരിലാണു തുടങ്ങിരിക്കുന്നത്. പൂര്‍ണ്ണനഗ്‌നമായ ചിത്രങ്ങളാണ് എങ്കിലും ചിത്രങ്ങളൊന്നും അശ്ലീലം എന്ന പദം ഉപയോഗിച്ചു വിശേഷിപ്പിക്കാവുന്ന തരത്തിലുള്ളതല്ല.

രണ്ടു വര്‍ഷം കൊണ്ട് 6,72000 ഫോളോവേഴ്‌സാണ് ഈ അക്കണ്ടിന് ഉള്ളത്. ഇതു കൂടാതെ ഈ അക്കൗണ്ടില്‍ നിന്നു പ്രചോദം ഉള്‍ക്കൊണ്ടു പലരും സ്വന്തം നഗ്‌നയോഗ ചിത്രങ്ങള്‍ ഇന്‍സ്റ്റഗ്രാമില്‍ ഷെയര്‍ ചെയ്യാന്‍ തുടങ്ങി. മകിച്ച ചിത്രങ്ങള്‍ക്കൊപ്പം പ്രചോദനമേകുന്ന അടിക്കുറുപ്പുകളും ഇവര്‍ ചിത്രത്തില്‍ ഉള്‍പ്പെടുത്തിരിക്കുന്നു.

നേരത്തെ, പ്ലബോയ് മോഡലായ സാറ ജീന്‍ അണ്ടര്‍വുഡ്‌സ് പൂര്‍ണ നഗ്‌നയായി യോഗ സിഡിയില്‍ പ്രത്യക്ഷപ്പെട്ടത് ഏറെ വിവാദം സൃഷ്ടിച്ചിരുന്നു. ഇന്ത്യന്‍ സംസ്‌കാരപ്രകാരം യോഗ വിശുദ്ധമാണെന്നും എന്നാല്‍ ഇത്തരത്തില്‍ വസ്ത്രങ്ങളിടാതെ അത് ചെയ്ത് കാണിക്കുന്നത് വികാരത്തെ വ്രണപ്പെടുത്തുന്നതിന് തുല്യമാണെന്നുമാണ് വിമര്‍ശകര്‍ ആരോപിച്ചത്.

One question once a week… Do you celebrate the things you already have? ❤ #NYGyoga

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

One thing makes me very sad… Always when I see negative comments on the internet (in general) but especially when I see negative comments about how someone looks. In the social media era this body shaming is quite common but it's sometimes more than enough to get one negative comment at a sensitive time. ❤ Most people and especially girls and women have a distorted body image. If our self-image is negative, we might be so ashamed off our own body that we isolate ourselves. We give up on things we would like to do. That really is a serious problem… On social media people don't always see the person behind the pictures and it's easier to leave somekind of offensive comment. I just wish that we would have more empathy to think how that makes someone feel. ❤ There is always going to be someone bullying others so we need a community who supports and encourages each other. Giving compliments when thinking about something nice, sending hugs and love. I'm so happy that I feel I've found that kind of worldwide community, an increasing group of lovely people who inspire and support each other. ❤ We need at least 10 positive comments to eliminate one negative. So let's make a strong positive impact to be the ones who eliminate all the surrounding negativity. ❤️ #NYGyoga

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

One question once a week… When was the last time you told yourself "I love you" ? ❤ #NYGyoga

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

A heart at peace gives life to the body. ❤ #NYGyoga

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

Mountains, small village and a plane passing by. Sounds like home to me. ❤

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

"In order to love who you are, you cannot hate the experiences that shaped you." ❤ -Andrea Dykstra #NYGyoga

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

"My favorite place is inside your hug." ❤

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

My boyfriend asked how am I? I answered, I'm happy – just now when I'm present in this moment. I thought in my mind that everything is great if I don't have to worry about the future. Today I can be happy. But there was also something that worried me and I was thinking when that thing is clear, I can be happy and relaxed. ❤ But how paradoxical is that?! We only have this moment. If we can't find peace, happiness and "perfection" here, we will never find those. We have a habit of thinking "after I'm in better shape, after I've finished school, after I have a boyfriend, after I've found my dream job – then everything is good, then I can be happy." ❤ But always something can occur and push us further away from our happiness, if we think too much. There is only a moment when we can find our peace and it's now. Only here and now! You are allready enough. You are in the right place, there where you need to be just now. We can be present and find that peace inside of us. ❤ So after I processed my thoughts for a few days, I'm actually very happy. I don't know anything about the future, so better if I don't think about it. I can focus on my breath and just be here in the moment. 😊❤️

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

Handstand variations are the most difficult poses for me to do. When I have an optimistic feeling, I usually succeed in one. I focus and I tell myself, you can do it. But if I don't get it right after trying several times then I start speaking to myself in a negative way like "why can't I do it, I'm not good enough, the platform isn't flat etc." But negative thoughts affect our performance in a negative way. ❤ I think it makes a huge difference to our self-confidence and the way we perform when we speak positively. It's important that we don't focus on our faults but what we can improve on to get it right. Like before handstands I shouldn't be saying to myself that I don't have enough strength. But instead: "Remember the core, squeeze my lower body, hands shoulder width, fingers spread apart, breathe…" And so on. (Now I will go and practice more. 😉)

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

Yoga is creative. It stimulates creativity in your mind, gives inspiration and you really can get new ideas by practicing yoga. Practice shuts out overstimulation and releases space for thoughts. But I think yoga is also a creative practice itself. You can listen to your inner voice and your intuition and let it quide you. Just make asanas that feel good, connect different poses together with your breath in a creative flow. I love it. ❤ And at the end, yoga gives courage to trust yourself. You can't be very creative if you are scared to step and think outside of the box… Yoga has helped me turn down my inner critic. It brings out my more playful self.😊 ❤️ Thank you @lifestyleretreats for the beautiful stay. #PassionforLife #TheSantaiUmalas

A post shared by Nude Yoga Girl (@nude_yogagirl) on

SHARE