വൈവാഹിക വെബ്സൈറ്റുകള്‍ സര്‍ക്കാര്‍ നിയന്ത്രണം

തിരുവനന്തപുരം: വൈവാഹിക വെബ്സൈറ്റുകള്‍ നടത്തുന്നതിനും ഉപയോഗിക്കുന്നതിനും സര്‍ക്കാര്‍ മാര്‍ഗനിര്‍ദേശം. കേന്ദ്ര ഇലക്ട്രോണിക്സ് ആന്‍ഡ് ഇന്‍ഫര്‍മേഷന്‍ ടെക്നോളജി മന്ത്രാലയത്തിന്റെ വെബ്സൈറ്റിലാണ് നിര്‍ദ്ദേശങ്ങളുള്ളത്. വൈവാഹിക സൈറ്റുകള്‍ ദുരുപയോഗം ചെയ്തുള്ള തട്ടിപ്പുകള്‍ തടയുക എന്ന ഉദ്ദേശ്യത്തോടെയാണ് നിര്‍ദേശങ്ങള്‍ പുറപ്പെടുവിച്ചിട്ടുള്ളത്.
പ്രധാന നിര്‍ദ്ദേശങ്ങള്‍
1. വിവാഹ വെബ്സെറ്റുകള്‍ വ്യവസ്ഥകള്‍ ഉള്‍ക്കൊള്ളുന്ന ഉപയോക്തൃ കരാറും സ്വകാര്യതാനയവും വികസിപ്പിക്കണം.
2 .ഉപയോക്താക്കളുടെ വ്യക്തിഗത വിവര സംരക്ഷണത്തിനായുള്ള വെബ്സൈറ്റിലെ നിയന്ത്രണങ്ങളും നടപടികളും നയങ്ങളും സ്വകാര്യതാനയത്തിലൂടെ വ്യക്തമാക്കണം.
3. രജിസ്റ്റര്‍ ചെയ്ത മൊബൈല്‍ നമ്പര്‍ സ്ഥിരീകരിക്കണം.
4. ഉപയോക്താവിന്റെ വ്യക്തിഗത തിരിച്ചറിയല്‍ രേഖ, മേല്‍വിലാസം തുടങ്ങിയവ തെളിയിക്കുന്ന അനുബന്ധ രേഖകളുടെ ശരിപ്പകര്‍പ്പുകള്‍ സമര്‍പ്പിക്കണം.
5. വെബ്സൈറ്റ് വൈവാഹിക ആവശ്യങ്ങള്‍ക്കായി മാത്രം ഉപയോഗിക്കുക എന്ന കര്‍ശന നിര്‍ദേശം വെബ്സൈറ്റില്‍ നല്‍കിയിരിക്കണം.
6. തട്ടിപ്പുകളെക്കുറിച്ചും സുരക്ഷ നിര്‍ദേശങ്ങളെക്കുറിച്ചും ഉപയോക്താക്കള്‍ക്ക് നിരന്തരം വിവരം നല്‍കണം.
7. വെബ്സൈറ്റിലെ വിവരങ്ങള്‍ ശരിയാണോ എന്ന് ഉപയോക്താക്കള്‍ തന്നെ സ്ഥിരീകരിക്കണമെന്ന് വെബ്സൈറ്റില്‍ വ്യക്തമാക്കണം.
8. തട്ടിപ്പുകള്‍ ശ്രദ്ധയില്‍പ്പെട്ടാല്‍ ഉടന്‍ പോലീസിന് റിപ്പോര്‍ട്ട് ചെയ്യണം
9. പരാതി പരിഹാര ഓഫീസറെ നിയമിച്ച് അദ്ദേഹത്തെ ബന്ധപ്പെടേണ്ട വിവരങ്ങളും പരാതിപരിഹാര മാര്‍ഗങ്ങളും വെബ്സൈറ്റില്‍ പ്രസിദ്ധീകരിക്കണം.
10. ഉപയോക്തൃസൗഹൃദ നടപടിയെന്ന നിലയില്‍ ഫ്രീക്വന്റ്ലി ആസ്‌ക്ഡ് ക്വസ്റ്റ്യന്‍സ് (എഫ്.എ.ക്യു) സൈറ്റില്‍ വികസിപ്പിക്കണം.
വെബ്സൈറ്റിന്റെ ഓണ്‍ലൈന്‍ പ്രവര്‍ത്തനങ്ങള്‍ പരിശോധിക്കുന്നതിന് വിവിധ സാങ്കേതിക സുരക്ഷ നിയന്ത്രണങ്ങള്‍ ഏറ്റെടുക്കണമെന്നും സ്റ്റേറ്റ് ഐ.ടി മിഷന്‍ ഡയറക്ടര്‍ അറിയിച്ചു.

SHARE

295 അഭിപ്രായങ്ങള്‍

 1. AC Blowing Agent

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nevertheless genuinely really worth taking a appear, whoa did one particular discover about Mid East has got far more problerms also […]

 2. تبلیغ در گوگل ادوردز

  Excellent blog! Is your concept custom made created or did you down load it from somewhere? A design and style like yours with a couple of simple adjustements would genuinely make my blog stand out. Remember to let me know exactly where you received yo…

 3. Pc mac repair

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless really worth taking a appear, whoa did one discover about Mid East has got more problerms at the same time […]

 4. strap on play

  […]very handful of web sites that occur to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly nicely really worth checking out[…]

 5. Hardscape Brick Pavers NJ

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nonetheless seriously really worth taking a search, whoa did one particular study about Mid East has got a lot more problerms as well […]

 6. soccer bet

  […]although web-sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we really feel they are essentially really worth a go as a result of, so possess a look[…]

 7. images

  […]Every once in a though we pick blogs that we read. Listed below would be the most current web sites that we pick out […]

 8. PRINCESS

  […]very handful of internet sites that take place to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]

 9. prazdniki 2018

  […]very couple of websites that transpire to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]

 10. psychic

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless seriously really worth taking a look, whoa did a single learn about Mid East has got far more problerms at the same time […]

 11. Love

  […]Every once in a whilst we pick blogs that we study. Listed below would be the newest web-sites that we pick […]

 12. solgar

  […]we like to honor a lot of other net web pages on the net, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

 13. top sex toys

  […]that could be the end of this post. Right here you will come across some internet sites that we consider you’ll appreciate, just click the hyperlinks over[…]

 14. imoti varna

  […]we like to honor lots of other net web pages around the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 15. clash royale hack

  […]although internet sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we feel they are basically worth a go by means of, so possess a look[…]

 16. biohealth nutrition

  […]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nonetheless definitely worth taking a search, whoa did a single study about Mid East has got much more problerms at the same time […]

 17. سیستم حفاظتی

  we prefer to honor plenty of other world wide web world wide web-internet sites on the internet, even when they arent linked to us, by linking to them. Under are some webpages genuinely worth examining out

 18. خرید کولر صنعتی

  Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search engine marketing? I’m attempting to get my website to rank for some specific key phrases but I’m not seeing extremely excellent gains. If you know of any make sure you share. Many thank…

 19. سیستم حفاظتی

  Appreciating the time and work you place into your website and in depth info you provide. It’s excellent to come across a website every after in a although that is not the same undesirable rehashed details. Great read! I’ve saved your site and I’m incl…

 20. vpn ایفون

  Wonderful site! I located it whilst surfing close to on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get shown in Yahoo Information? I have been striving for a while but I never ever appear to get there! Cheers

 21. خرید دوربین مدار بسته

  Howdy there! Do you know if they make any plugins to assist with Search engine optimisation? I’m making an attempt to get my blog to rank for some specific search phrases but I’m not seeing quite very good gains. If you know of any remember to share. N…

 22. سیستم حفاظتی

  Admiring the commitment you place into your weblog and in depth data you supply. It’s awesome to arrive across a blog every as soon as in a whilst that isn’t the same old rehashed details. Fantastic study! I have bookmarked your website and I’m adding…

 23. خرید طلا

  I’m truly loving the topic/layout of your net site. Do you at any time operate into any web browser compatibility problems? A small variety of my site viewers have complained about my weblog not working correctly in Explorer but appears great in Chrome…

 24. خرید دوربین مدار بسته

  Appreciating the time and hard work you set into your blog and comprehensive info you supply. It is excellent to arrive across a site each and every as soon as in a even though that isn’t the very same undesired rehashed info. Superb study! I have save…

 25. خرید دوربین مدار بسته

  Hey, I feel your internet site may possibly be having browser compatibility troubles. When I search at your website in Chrome, it seems to be wonderful but when opening in Net Explorer, it has some overlapping. I just wished to give you a swift heads u…

 26. vpn ایفون

  we favor to honor heaps of other world wide web web-internet sites on the net, even when they arent connected to us, by linking to them. Below are some webpages truly value examining out

 27. خرید کولر صنعتی

  I’m truly loving the topic/style of your world wide web website. Do you ever operate into any web browser compatibility troubles? A modest amount of my weblog audience have complained about my website not functioning accurately in Explorer but seems to…

 28. خرید دوربین مدار بسته

  Admiring the devotion you place into your site and in depth details you provide. It’s amazing to arrive across a blog each and every once in a although that is not the same aged rehashed details. Excellent read through! I have bookmarked your site and…

 29. تبلیغ در گوگل ادوردز

  I completely really like your blog and discover a great deal of your post’s to be specifically I’m searching for. Does 1 provide visitor writers to publish articles available for you? I would not brain generating a put up or elaborating on a few of the…

 30. resume builder

  […]although websites we backlink to below are considerably not associated to ours, we really feel they are actually really worth a go by, so have a look[…]

 31. vpn ایفون

  Do you have a spam problem on this site I also am a blogger, and I was wanting to know your predicament we have created some good methods and we are searching to swap methods with other folks, be sure to shoot me an email if fascinated.

 32. دوربین

  Hi would you brain allowing me know which webhost you’re employing? I have loaded your weblog in three totally diverse browsers and I need to say this weblog hundreds a great deal a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting service…

 33. رفع ارور 1009

  Thank you for some other fantastic post. The place else might just anyone get that sort of details in this kind of an perfect indicates of creating? I’ve a presentation up coming week, and I am on the research for this sort of info.

 34. Belize hotels

  […]we like to honor quite a few other online websites on the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]

 35. رفع ارور 1009

  Howdy there! Do you know if they make any plugins to assist with Seo? I’m attempting to get my website to rank for some focused search phrases but I’m not seeing very great gains. If you know of any please share. Numerous thanks!

 36. خرید کولر صنعتی

  Appreciating the time and work you place into your weblog and in depth data you offer. It’s fantastic to appear across a site each and every as soon as in a while that isn’t the exact same undesirable rehashed details. Superb read through! I have saved…

 37. خرید vpn

  We definitely love your website and find almost all of your post’s to be what specifically I’m looking for. Does 1 supply guest writers to publish material for you? I would not brain producing a submit or elaborating on a good deal of the topics you wr…

 38. تبلیغات در گوگل

  Hey there, I consider your website may possibly be getting browser compatibility concerns. When I look at your internet site in Safari, it looks wonderful but when opening in World wide web Explorer, it has some overlapping. I just desired to give you…

 39. تبلیغات در گوگل

  Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with Lookup Engine Optimization? I’m making an attempt to get my blog to rank for some specific keywords but I’m not viewing extremely great results. If you know of any make sure you share. En…

 40. خرید کولر صنعتی

  I do not know if it’s just me or if possibly everyone else encountering difficulties with your website. It seems as if some of the written text within your posts are managing off the monitor. Can any person else make sure you remark and permit me know…

 41. خرید vpn

  Fantastic story, reckoned we could merge several unrelated information, however truly truly worth having a research, whoa did one specific master about Mid East has got a great deal more problerms also

 42. خرید کریو

  Compose more, thats all I have to say. Practically, it seems as although you relied on the video to make your stage. You naturally know what youre chatting about, why waste your intelligence on just putting up movies to your internet site when you coul…

 43. تبلیغات در گوگل

  Appreciating the time and hard work you place into your site and comprehensive details you supply. It’s wonderful to appear across a weblog each and every when in a although that is not the identical unwanted rehashed information. Superb read! I’ve sav…

 44. tam

  […]check below, are some totally unrelated internet websites to ours, on the other hand, they are most trustworthy sources that we use[…]

 45. تبلیغات در گوگل

  Does your web site have a make contact with website page? I’m possessing a difficult time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve acquired some inventive tips for your blog you may be fascinated in listening to. Both way, great site and…

 46. دوربین کودک

  I was curious if you ever believed of altering the layout of your internet site? Its extremely properly created I really like what youve got to say. But maybe you could a little far more in the way of content material so folks could link with it much b…

 47. خرید کولر صنعتی

  Thank you for some other fantastic report. The place else could just anyone get that sort of data in these kinds of an ideal indicates of writing? I have a presentation up coming 7 days, and I am on the look for for such data.

 48. خرید vpn

  I’m truly loving the topic/design of your web site. Do you ever operate into any web browser compatibility problems? A modest quantity of my website viewers have complained about my website not doing work properly in Explorer but seems excellent in Chr…

 49. خرید vpn

  My developer is trying to persuade me to go to .web from PHP. I have always disliked the notion because of the expenses. But he’s tryiong none the significantly less. I’ve been making use of Movable-sort on a variety of internet sites for about a calen…

 50. خرید vpn

  Thanks for an additional educational world wide web website. The area else could I get that kind of info prepared in this sort of an excellent technique?I have a venture that I’m just now managing on, and I have been at the search outfor such informati…

 51. خرید vpn

  We definitely really like your site and discover nearly all of your post’s to be what precisely I’m searching for. Does one supply guest writers to create material for you? I wouldn’t brain producing a publish or elaborating on a lot of the topics you…

 52. خرید vpn

  Hello would you thoughts letting me know which webhost you are using? I’ve loaded your blog in 3 fully diverse browsers and I have to say this weblog loads a lot faster then most. Can you advocate a great internet hosting company at a sincere value? Ku…

 53. خرید vpn

  Thanks for one more useful web website. The spot else could I get that variety of info written in these kinds of an best strategy?I have a undertaking that I’m just now operating on, and I have been at the appear outfor this sort of data.

 54. سئو

  Hello there! Do you know if they make any plugins to aid with Lookup Motor Optimization? I’m striving to get my site to rank for some focused key phrases but I’m not observing extremely very good outcomes. If you know of any remember to share. Recogniz…

 55. خرید vpn وی پی ان کریو

  Correct now it looks like Movable Variety is the prime blogging system out there right now. (from what I have go through) Is that what you are utilizing on your blog?

 56. K coffee

  […]that may be the end of this post. Here you will find some internet sites that we feel you will value, just click the links over[…]

 57. خرید vpn

  I definitely enjoy your site and locate a good deal of your post’s to be precisely I’m seeking for. Does 1 offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind generating a put up or elaborating on a handful of of the topics you publ…

 58. طراحی سایت

  Do you have a spam dilemma on this blog I also am a blogger, and I was seeking to know your scenario we have produced some good procedures and we are hunting to swap strategies with other folks, be confident to shoot me an electronic mail if interested…

 59. خرید vpn وی پی ان کریو

  Hiya! Fast concern that’s entirely off subject matter. Do you know how to make your internet site mobile helpful? My internet site appears weird when viewing from my apple apple iphone. I’m attempting to discover a topic or plugin that may be able to r…

 60. خرید vpn وی پی ان کریو

  I do not know if it is just me or if probably everybody else encountering problems with your website. It appears as if some of the written textual content in your posts are running off the screen. Can someone else remember to comment and permit me know…

 61. bracelet jewelry

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nonetheless definitely really worth taking a appear, whoa did one particular find out about Mid East has got more problerms at the same time […]

 62. وکیل

  I know this if off matter but I’m hunting into beginning my own weblog and was curious what all is essential to get established up? I’m assuming possessing a blog like yours would value a fairly penny? I’m not very internet savvy so I’m not a hundred%…

 63. xvideos

  […]just beneath, are several absolutely not associated web pages to ours, nevertheless, they’re certainly really worth going over[…]

 64. نماشویی

  My developer is attempting to persuade me to transfer to .internet from PHP. I have constantly disliked the concept due to the fact of the charges. But he’s tryiong none the significantly less. I have been making use of Movable-kind on a number of web…

 65. sex Maza

  […]we like to honor several other world wide web internet sites on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 66. what are cock rings

  […]we prefer to honor many other net websites around the net, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 67. numerical chat

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless seriously worth taking a search, whoa did one particular understand about Mid East has got extra problerms as well […]

 68. car accident

  medical professional daniel m barr of west coast wellbeing north port fl cures auto injuries from car accidents. He has a complete treatment facility for car accident pain. Medical professional Barr has an unique whiplash treatment.

 69. erotic adult toys

  […]we prefer to honor several other world wide web web sites around the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]

 70. sex anal beads

  […]we like to honor quite a few other world wide web internet sites around the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 71. Google

  Very couple of websites that happen to become in depth beneath, from our point of view are undoubtedly properly really worth checking out.