വൈവാഹിക വെബ്സൈറ്റുകള്‍ സര്‍ക്കാര്‍ നിയന്ത്രണം

തിരുവനന്തപുരം: വൈവാഹിക വെബ്സൈറ്റുകള്‍ നടത്തുന്നതിനും ഉപയോഗിക്കുന്നതിനും സര്‍ക്കാര്‍ മാര്‍ഗനിര്‍ദേശം. കേന്ദ്ര ഇലക്ട്രോണിക്സ് ആന്‍ഡ് ഇന്‍ഫര്‍മേഷന്‍ ടെക്നോളജി മന്ത്രാലയത്തിന്റെ വെബ്സൈറ്റിലാണ് നിര്‍ദ്ദേശങ്ങളുള്ളത്. വൈവാഹിക സൈറ്റുകള്‍ ദുരുപയോഗം ചെയ്തുള്ള തട്ടിപ്പുകള്‍ തടയുക എന്ന ഉദ്ദേശ്യത്തോടെയാണ് നിര്‍ദേശങ്ങള്‍ പുറപ്പെടുവിച്ചിട്ടുള്ളത്.
പ്രധാന നിര്‍ദ്ദേശങ്ങള്‍
1. വിവാഹ വെബ്സെറ്റുകള്‍ വ്യവസ്ഥകള്‍ ഉള്‍ക്കൊള്ളുന്ന ഉപയോക്തൃ കരാറും സ്വകാര്യതാനയവും വികസിപ്പിക്കണം.
2 .ഉപയോക്താക്കളുടെ വ്യക്തിഗത വിവര സംരക്ഷണത്തിനായുള്ള വെബ്സൈറ്റിലെ നിയന്ത്രണങ്ങളും നടപടികളും നയങ്ങളും സ്വകാര്യതാനയത്തിലൂടെ വ്യക്തമാക്കണം.
3. രജിസ്റ്റര്‍ ചെയ്ത മൊബൈല്‍ നമ്പര്‍ സ്ഥിരീകരിക്കണം.
4. ഉപയോക്താവിന്റെ വ്യക്തിഗത തിരിച്ചറിയല്‍ രേഖ, മേല്‍വിലാസം തുടങ്ങിയവ തെളിയിക്കുന്ന അനുബന്ധ രേഖകളുടെ ശരിപ്പകര്‍പ്പുകള്‍ സമര്‍പ്പിക്കണം.
5. വെബ്സൈറ്റ് വൈവാഹിക ആവശ്യങ്ങള്‍ക്കായി മാത്രം ഉപയോഗിക്കുക എന്ന കര്‍ശന നിര്‍ദേശം വെബ്സൈറ്റില്‍ നല്‍കിയിരിക്കണം.
6. തട്ടിപ്പുകളെക്കുറിച്ചും സുരക്ഷ നിര്‍ദേശങ്ങളെക്കുറിച്ചും ഉപയോക്താക്കള്‍ക്ക് നിരന്തരം വിവരം നല്‍കണം.
7. വെബ്സൈറ്റിലെ വിവരങ്ങള്‍ ശരിയാണോ എന്ന് ഉപയോക്താക്കള്‍ തന്നെ സ്ഥിരീകരിക്കണമെന്ന് വെബ്സൈറ്റില്‍ വ്യക്തമാക്കണം.
8. തട്ടിപ്പുകള്‍ ശ്രദ്ധയില്‍പ്പെട്ടാല്‍ ഉടന്‍ പോലീസിന് റിപ്പോര്‍ട്ട് ചെയ്യണം
9. പരാതി പരിഹാര ഓഫീസറെ നിയമിച്ച് അദ്ദേഹത്തെ ബന്ധപ്പെടേണ്ട വിവരങ്ങളും പരാതിപരിഹാര മാര്‍ഗങ്ങളും വെബ്സൈറ്റില്‍ പ്രസിദ്ധീകരിക്കണം.
10. ഉപയോക്തൃസൗഹൃദ നടപടിയെന്ന നിലയില്‍ ഫ്രീക്വന്റ്ലി ആസ്‌ക്ഡ് ക്വസ്റ്റ്യന്‍സ് (എഫ്.എ.ക്യു) സൈറ്റില്‍ വികസിപ്പിക്കണം.
വെബ്സൈറ്റിന്റെ ഓണ്‍ലൈന്‍ പ്രവര്‍ത്തനങ്ങള്‍ പരിശോധിക്കുന്നതിന് വിവിധ സാങ്കേതിക സുരക്ഷ നിയന്ത്രണങ്ങള്‍ ഏറ്റെടുക്കണമെന്നും സ്റ്റേറ്റ് ഐ.ടി മിഷന്‍ ഡയറക്ടര്‍ അറിയിച്ചു.

SHARE

82 അഭിപ്രായങ്ങള്‍

 1. خرید vpn

  Hello would you thoughts letting me know which webhost you are using? I’ve loaded your blog in 3 fully diverse browsers and I have to say this weblog loads a lot faster then most. Can you advocate a great internet hosting company at a sincere value? Ku…

 2. خرید vpn

  Thanks for one more useful web website. The spot else could I get that variety of info written in these kinds of an best strategy?I have a undertaking that I’m just now operating on, and I have been at the appear outfor this sort of data.

 3. سئو

  Hello there! Do you know if they make any plugins to aid with Lookup Motor Optimization? I’m striving to get my site to rank for some focused key phrases but I’m not observing extremely very good outcomes. If you know of any remember to share. Recogniz…

 4. خرید vpn وی پی ان کریو

  Correct now it looks like Movable Variety is the prime blogging system out there right now. (from what I have go through) Is that what you are utilizing on your blog?

 5. K coffee

  […]that may be the end of this post. Here you will find some internet sites that we feel you will value, just click the links over[…]

 6. خرید vpn

  I definitely enjoy your site and locate a good deal of your post’s to be precisely I’m seeking for. Does 1 offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind generating a put up or elaborating on a handful of of the topics you publ…

 7. طراحی سایت

  Do you have a spam dilemma on this blog I also am a blogger, and I was seeking to know your scenario we have produced some good procedures and we are hunting to swap strategies with other folks, be confident to shoot me an electronic mail if interested…

 8. خرید vpn وی پی ان کریو

  Hiya! Fast concern that’s entirely off subject matter. Do you know how to make your internet site mobile helpful? My internet site appears weird when viewing from my apple apple iphone. I’m attempting to discover a topic or plugin that may be able to r…

 9. خرید vpn وی پی ان کریو

  I do not know if it is just me or if probably everybody else encountering problems with your website. It appears as if some of the written textual content in your posts are running off the screen. Can someone else remember to comment and permit me know…

 10. bracelet jewelry

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nonetheless definitely really worth taking a appear, whoa did one particular find out about Mid East has got more problerms at the same time […]

 11. وکیل

  I know this if off matter but I’m hunting into beginning my own weblog and was curious what all is essential to get established up? I’m assuming possessing a blog like yours would value a fairly penny? I’m not very internet savvy so I’m not a hundred%…

 12. xvideos

  […]just beneath, are several absolutely not associated web pages to ours, nevertheless, they’re certainly really worth going over[…]

 13. نماشویی

  My developer is attempting to persuade me to transfer to .internet from PHP. I have constantly disliked the concept due to the fact of the charges. But he’s tryiong none the significantly less. I have been making use of Movable-kind on a number of web…

 14. sex Maza

  […]we like to honor several other world wide web internet sites on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 15. what are cock rings

  […]we prefer to honor many other net websites around the net, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 16. numerical chat

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless seriously worth taking a search, whoa did one particular understand about Mid East has got extra problerms as well […]

 17. car accident

  medical professional daniel m barr of west coast wellbeing north port fl cures auto injuries from car accidents. He has a complete treatment facility for car accident pain. Medical professional Barr has an unique whiplash treatment.

 18. erotic adult toys

  […]we prefer to honor several other world wide web web sites around the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]

 19. sex anal beads

  […]we like to honor quite a few other world wide web internet sites around the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 20. Google

  Very couple of websites that happen to become in depth beneath, from our point of view are undoubtedly properly really worth checking out.